Ön muhasebe önemi

Ön Muhasebe Nedir, Ön Muhasebe Programı Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Ön muhasebe, işletmelerin mali dengesini koruyan ve bu alanda gerekli işlemlerin yapıldığı departmandır. Finansal verilerin yönetimini sağlayarak her türlü cari hesap, stok takibi, çekler ve faturalar gibi verilerin takip edilmesinin sağlandığı bu alan, şirketin kalbidir demek yerinde olacaktır. Bu yazımızda ön muhasebe nedir, neden önemlidir, kullanılan terimlerin anlamları nelerdir? Gibi sorunları detaylı bir şekilde cevaplayacağız.

Genel muhasebe ve ön muhasebe genel olarak çok fazla karıştırılan terimlerdir. Genel muhasebe, işletmelerle ilgili tüm fatura, irsaliye, makbuz, ödeme, tahsilât vb finans işlemlerinin resmi evraklar ile düzenleyerek, resmi defterlere, formlara işleyerek ve raporlayarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) aktaran kişilerdir. Yani mali müşavirlerdir. Ön muhasebe ise raporları şirketin ortaklarına, yöneticilerine ve mali müşavire yollanan departmandır.

Ön muhasebe programı

Ön Muhasebe Programı Terimleri

Stok Takibi: Stok ya da bir diğer adı ile envanter, bir firmanın işleyişini belirleyen püf noktadır. Eldeki mal/ürün ya da hizmetlerin tamamına envanter ya da stok demek doğru olur. Henüz satılmamış ve depoda veya ambarda bekleyen mala stok denilir. Stok girişleri, stok çıkışları ön muhasebede muhasebe programları yardımıyla tutulmasında işe yarar. Buna da stok takibi denir.

Cari Hesap Takibi: Alacak ve borç işlemlerinin takibinin yapılmasına denir. Her işletme sahibi açısından oldukça önemli olan cari hesaplar hangi firmaya ne kadar borç olduğunu, müşterilerden alacaklarını ve vereceklerinin ne kadarlık bir tutarda olduğunu anlamak için yapılan cari hesap takibi, şirketlerin ayakta kalabilmesi adına önemli bir işlemdir.

Banka Takibi: Bankaya yatırılan veya bankadan çekilen paralar, ödenen çekler, giden veya gelen havaleler ön muhasebede takibe alınır. Buna göre günlük, haftalık ya da aylık raporlar çıkartılarak şirketin içinde bulunduğu kâr-zarar ilişkisi hesaplanır.

Çek Senet Takibi: Ticaretin önemli bir alanını kapsayan çekler, bankaların resmi evraklarıdır. Müşterilerden alınan veya müşterilere verilen çeklerin takip edilmesi, bu yüzden önemlidir. Muhasebe programı özellikleri arasında yer alan çek senet takibi modülü ile bu işlemler kolay bir şekilde halledilebilir. Günü gelmiş ya da yaklaşan çek ödemeleri için bildirimde bulunan ön muhasebe programı ile carilerin kontrol edilmesi kolaylaşır.

Fatura Takibi: Bir malın veya ürünün teslim edildiğine dair alınan belgeye fatura adı verilir ve Fatura ile yapılan tüm işlemler ön muhasebenin sorumluluğundadır. Buna ek olarak ay sonunda mali müşavire faturaların verilmesi ve buna paralel olarak vergi ödemeleri de bu alanın takibinde olan bir durum olduğu için ön muhasebe programlarından fatura takibi olmazsa olmaz bir özelliktir.

İrsaliyelerin Takibi: Tarih, seri ve sıra numarası takip edilmesinde kullanılan ve al ya da ürünün satışının tamamlanmasından sonra verilen resmi bir belgedir. Henüz fatura kesilmemiş anacak mali sevki yapılmışsa ön muhasebeci bu takipleri yapar.

Ücret/ Maaş ve Avans Ödemeleri: Ön muhasebeciler firmada çalışan personellerin ücret hesaplamasını yapar. Personellerin gün içerisinde ne kadar süre çalışıp çalışmadığının kontrolünü yaparak ne kadar ücret verilmesi gerektiğinin takibini yapar.

Ön Muhasebe Neden Önemlidir?

Ön muhasebe işletmelerin finansal verilerini takibe alır ve bu da işletmeyi ilgilendiren en önemli konulardan biri olduğu için şirketler için büyük önem arzeder. Bir işletme sahibi, şirketi için bir şey almadan önce finansal durumunu bilmesi gerekir. Aksi durumda nakit sıkıntısı yaşayabilir bunun oluşmaması adına işletme sahiplerinin ihtiyacı olan bilgileri önceden bilmesi için ön muhasebeden alınan raporların göz önünde tutulması gerekir. Bu da ön muhasebenin şirketler açısından ne kadar önemli olduğunu anlatmaya yeter. Tabi ön muhasebenin önemi kadar ön muhasebe programı da önemli bir ayrıntıdır.

Ön Muhasebe Programı

İşletme sahipleri hesap hataları gibi sorunların yaşanmaması adına ön muhasebe programları ile bu tür yanlış hesaplamaların önüne geçebilir. Ön muhasebe programları bu tür finansal açıdan yapılan hesap hata paylarını ortadan kaldırarak rahat bir şekilde işlemlerin yapılmasını sağlar. Timeout ön muhasebe programı tüm hataların ortadan kaldırmak için hazırlanmış ve işletme sahipleri için oldukça işe yarayan bir programdır. Sizde bu programın avantajlarından yararlanmak istiyorsanız iletişime geçebilirsiniz.

Ön Muhasebe Programı Modülleri

 • Stok takibi
 • Teklif, Sipariş, Satış Takibi
 • Fatura
 • Cari hesap borç ve alacak takibi
 • Müşteri crm takibi
 • Tedarikçi hesap takibi
 • Personel hesapları
 • Masraf gider takibi
 • Kasa TL ve döviz için ayrı ayrı takip
 • Bankalar
 • Çek ve Senetlerin takibi
 • Detaylı raporlama

Ön muhasebe programında bulunması gereken modüller bunlardır. İşletme sahibi için avantaj sağlayan Timeout ön muhasebe programı ile hatasız bir şekilde finansal verilerinizi takip edebilirsiniz.