Ön muhasebe programı

Şirketlerde Ön Muhasebe Programı Neden Önemlidir?

Ön muhasebe programı, İşletmelerin finansal yönetimi sağlayarak, günlük cari hareketler, stokları, çekleri, faturaları, banka hesapları gibi işletmenin finansal hareketlerini takip etmek için kullanılır.

Ön muhasebe işletmeler için oldukça önem taşır. Örneğin; bir işletme sahibi şirkete aldığı en ufak bir şeyi bile ön muhasebenin takip etmesi gerekir. Bu işletme sahiplerinin ilerideki zamanlarda nakit sıkıntısı yaşanmaması adına alınan bir tedbir olarak bakabilirsiniz. Ön muhasebeci şirketteki para akışını takip ederek, işletme sahibinin ihtiyacı olduğu bilgilere anında ulaşmasını sağlar.

Ön muhasebe programı

Ön Muhasebe ile Genel Muhasebe Arasındaki Fark Nelerdir?

Genel muhasebe ile ön muhasebe arasından belli başlı farklılıklar vardır. Genel muhasebe işletmelerin tüm fatura, irsaliye makbuz, tahsilât gibi işlemlerin resmi evraklarla düzenlemesini yaprak resmi deftere işleyip raporlar, ön muhasebe ise bu raporları işletme genel muhasebeye bildirerek vergi dairesine ibraz edilmesini sağlar.

Ön Muhasebe Programı Neler Yapılır?

Hesap Takibi: İşletmedeki her türlü alım satım işlemlerini, tahsilât, borç ve alacak takibi ile cari hesap takibi yapan kişi ön muhasebecidir.  

Stok Takibi: İşletmedeki ürünün alımı satım takibini yaparak envanter programından tutulmasıdır. Stok takibi düzenli bir şekilde envantere girilmesi gerekir aksi durumda ürünler hakkında öngörüye sahip olmak zorlaşabilir. Bu nedenle stok takibinin düzgün bir şekilde yapılması şirket için oldukça önemlidir.

Banka Takibi:  Ön muhasebeciler bankaya yatırılan paralar, bankadan çekilen paralar, ödenen çekler veya gelen havalelerinin nakit akışın takip eder.

Çalışanlara Verilen Ücret/ Maaş/ Avans Takibi: İşletmelerde çalışan emekçilerin maaş, sigorta, avans, prim gibi vergi giderlerin ön muhabesini tutarak çalışanlara her ay düzenli verilen maaşın akışını sağlarlar.

Fatura Takibi: Mal veya hizmetin teslim edildiğini veya teslim alındığını gösteren resmi belgeye fatura denir. Ön muhasebe de bu faturalar takibi alır. Kısacası ön muhasebe işletmedeki hesap takibi, stok takibi, banka takibi, maaş takibi, fatura takibi gibi işlemleri takibe alarak işletme sahiplerini ve genel muhasebeciyi bu konularda bilgilendiren kişilerdir.

 Ön Muhasebeci Ne Yapar?

Ön muhasebeciler bir işletmenin finansal verilerini takibe alır. Bunu yapması için bazı programlar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Muhasebeciler en yakından bilmesi gereken program ön muhasebe programıdır ve bu ön muhasebecilerin iş yükünü hafifletir. İşletme sahibinin istediği raporları ve tabloları oluşturmak için ön muhasebecinin ön muhasebe programına oldukça hâkim olması gerekir.

Ön Muhasebe Programı Nedir?

İşletmelerin zarara uğramasındaki en büyük neden, ön muhasebe programı kullanırken özellik açısından çok kapsamlı olmayan bir program tercih etmesi ya da muhasebe departmanında çalışan personelin konuya vakıf olmamasından kaynaklıdır.  Bu tür sorunların yaşanmaması için ön muhasebe programının kapsamlı olması ve programı kullanacak personelin, programa hâkim olması gerekir.

Ön muhasebeciler kullandıkları ön muhasebe programları sayesinde işletmelerin finansal verilerini takibe alarak maddi zarara uğramasını engeller. Ortada bir hata oluşmaması adına ön muhasebecilerin kullandıkları programlar hata payını ortadan kaldırarak daha rahat bir şekilde işlem yapılmasını sağlar. Ön muhasebe programları ile stok girişleri, stok çıkışları, irsaliye çek girişleri, senet işlemleri, banka işlemleri, cari tahsilâtlar tarzı cari işlemlerini kolay bir şekilde hallederler.

Muhasebe işlemlerinde hızlı ve hatasız işlem yapmak dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Ön muhasebe programları ile bu hataların oluşmasını engellerler. Ön muhasebeciler bu nedenle finansal akışın düzenli, hızlı ve hatasız bir şekilde kontrol etmek adına ön muhasebe programını kullanırlar.

Timeout Ön Muhasebe Programı Avantajları

Muhasebe alanında uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve geliştirmeye devam ettiğimiz Timeout ön muhasebe programı ile işletmenizin cari hesaplarını kolaylıkla takip edebilir, herhangi bir hatanın oluşma riskini sıfıra indirebilirsiniz. Ön muhasebe programı fiyatı ve diğer detaylar hakkında bilgi almak için çağrı merkezi iletişim bilgilerinden firmamıza ulaşabilirsiniz.