Ön muhasebe programı

Ön Muhasebe Programı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ön muhasebe programı, banka hesap takibi, çek-senet takibi, stok giriş-çıkış takibi, fatura/irsaliye işlemleri, cari hesap takibi gibi işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan bir yazılımdır.

Ön muhasebe programı alırken dikkat edilmesi gerekenlere geçmeden önce, ön muhasebenin ne olduğuna bakalım.

Ön muhasebe nedir

Ön Muhasebe Programı Nedir?

İşletmelerin hesap verilerinde, alım-satım işlemlerinde, stokların verilerinde ve daha birçok hususta yanlışlığa mahal vermemek adına ön muhasebe programı kullanmaları gerekir. Peki, hangi alanlarda kullanılır?

1- Banka hesap takibi: İşletmenin, bankalarda yer alan tüm hesapların kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur.

2- Çek-senet takibi: İşletmelerin çek ve senet işlemlerinin kontrol edilebilmesini sağlar. Aynı zamanda vadeleri takip edilebilir ve zamanı geldiğinde ödemeler yapılır.

3- Stok giriş-çıkış takibi: İşletmeden satın alınan malların çıkış takibi, işletmeye gelen malların girişleri ve stok takibi de ön muhasebe programı ile yapılabilir.

4- Fatura/irsaliye işlemleri: İşletmede kesilen faturalar ya da işletmeye kesilen faturalar hakkında bilgi sahibi olabilmenizi ve takip edebilmenizi sağlar.

5- Cari hesap takibi: İşletmeler, sunduğu hizmet ve aldığı hizmet karşılığında farklı bir firmayla borçlanabilirler. Ön muhasebe programı, bu borç bilgilerine ve alınacak olan paranın verilerine ulaşabilmenizi sağlar.

Ön Muhasebe Programı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ön muhasebe programı almadan önce detaylı araştırma ve bilgi sahibi olmanız gerekir. Hatta almadan önce bu konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerden destek alabilirsiniz. İşte ön muhasebe programı alırken dikkat etmeniz gerekenler…

1- İhtiyaçlarınıza Göre Seçim Yapın

Ön muhasebe programı seçerken, öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Büyük bir işletme ile küçük bir işletme aynı yazılım türünü kullanamaz.

Her işletme türüne özel oluşturulan programlar vardır. Sizin yapmanız gereken, öncelikle hangi yazılımın işletmeniz için en uygun olacağına bakmaktır. İşletmenizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini kontrol ettikten sonra piyasada yer alan ön muhasebe programlarının özelliklerini inceleyin. Hangisinin işletmeniz için en iyi performansı sağlayacağını düşünüyorsanız, o yazılımı tercih edebilirsiniz.

2- Kolay Kullanılabilen Yazılımları Tercih Edin

Ön muhasebe programı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise, kullanım kolaylığı olan yazılımları tercih etmenizdir. Zor ve pahalı bir yazılım tercih ettiğinizde, çalışanlarınızın bu programı kullanmakta oldukça fazla zorlanacaktır. Bunun sonucunda da ön muhasebe programını kullanamayacakları için işletmeniz, faydadan çok zarar görebilir. Bu nedenle ön muhasebe programını seçerken, çalışanlarınızın bilgi ve kapasitesine göre seçim yapmalısınız ki, program beklediğiniz işlevi görebilsin.

3- Muhasebe Programları Eğitimlerini Araştırın

Muhasebe yazılım satışı yapan bazı firmalar, size eğitim desteği veriyorken bazı firmalar bu konuda pek yardımcı olmayabiliyor. Ön muhasebe programı seçerken size eğitim ve araştırma desteği sunan firmaların bu avantajlarını araştırın. Böylelikle ön muhasebe programları hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve işletmenizde en verimli şekilde kullanılabilmesini sağlayabilirsiniz.

4- Eklenti ve Modülleri İnceleyin

Eklenti ve modüller, işletmeniz için kullanabileceğiniz bir ön muhasebe programı üzerinde çok etkili bir özelliktir. Eklenti ve modüller sayesinde, yapılan işlemleri ve verileri, herhangi bir nedenden dolayı işletmenize gidemediğiniz süreçlerde uzaktan takip edebilme imkânı sunar. Bunun yanı sıra eklenti ve modüller, ön muhasebe programınızın diğer yazılım türleri ile birlikte işlem görebilmesini de sağlar.

5- Muhasebecinizden Yardım Alın

Ön muhasebe programı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de, işletmenize en uygun yazılımı tercih ediyor olmanızdır. En uygun muhasebe programını seçebilmek için de danışabileceğiniz en yetkili kişi muhasebecinizdir. Muhasebeciniz işletmeniz için hangi programın daha iyi olacağını ve daha verimli işlev görebileceğini bilir. Bu nedenle ön muhasebe programı seçmeden önce muhasebecinizin bilgisinden yararlanın ve seçiminizi onun desteğiyle birlikte yapın.

6- Mobil Uyumlu Programları Tercih Edin

Bir ön muhasebe programı seçerken, mobil uyumlu olanını tercih etmeniz, birçok işlem hususunda oldukça fazla avantaj sağlayacaktır. İşletmenizdeki stoklar, raporlar ve daha birçok şey hakkındaki verileri takip edebilmek için, alacağınız ön muhasebe programının mobil uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

7- Güvenlik Önlemlerini Araştırın

Muhasebe programı alırken, güvenlik önlemlerinin sağlam olup olmadığına dikkat edin. Bunun yanı sıra geleceğin teknolojik değişimlerine ayak uydurabiliyor olmasına da özen gösterin.