Ön Muhasebe Programı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ön Muhasebe Programı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ön muhasebe programı, işletmelerin günlük, haftalık, aylık ve yıllık cari hesap takibi, alım-satım işlemlerinde stok takibi, personel giderleri ve maaş bordrolarının takibi gibi cari işlem gerektiren işlemlerin yapıldığı alana ön muhasebe denir. Ön muhasebe, bir işletmenin “kalbidir” denilebilir.

Ön Muhasebe Programı

Ön muhasebe programları işletmede oluşabilecek cari hataların önüne geçmesi adına kullanılan programdır. Ödeme ve tahsilât takibi gibi işlemler ile işletmenin yönetilmesinin sürdürülmesinde ve geliştirilmesinde büyük rol oynar. Peki, ön muhasebe ne için kullanılır?

Fatura Kesme: Alım/Satım işlerinin belgelenmesi

Cari Hesap Takibi: Müşteri veya tedarikçiden alacak/borç takibi.

Banka Hesap Takibi: Bankaya yatırılan, bankadan çekilen, bankaya yapılan havalelerin kaydı ve takibi.

Çek/Senet Takibi: Çek veya senetle yapılan ödemelerin kayıtlarının tutulması.

Aylık Bordrolar: Personelin ücret hesaplarının düzenlenmesi ve takibi.

Ön Muhasebe ile Genel Muhasebe Arasındaki Farklar

Genel muhasebe ile ön muhasebe arasından belli başlı farklılıklar vardır. Genel muhasebe; işletmelerin genel olarak finansal hesaplamalarını yapar. Tüm makbuz, irsaliye, tahsilât gibi işlemlerin resmi evraklarla düzenlemesini yaparak resmi deftere işleyip raporlar. Ön muhasebe ise ay içerisinde yapılan tüm hesaplamalar, faturalandırmalar gibi genel muhasebeyi ilgilendiren evrakları, doğru şekilde hazırlama işlemlerine bakar.

Ön Muhasebe Programı Nasıl Seçilir?

Küçük işletmeden tutun büyük işletmelere kadar ön muhasebe programı her işletme için kullanılması gereken bir yazılımdır. Cari hesaplama, stok takibi, banka hesabı, çek/senet takibi gibi firma ya da şirketlerin cari işlemlerini sağlıklı şekilde yürütmek için kullanılır. Yanlış bir fatura kesimi gibi yanlış hesaplamalar büyük sorunlara yol açabilir. Bunun önüne geçmek için, kullandığınız ön muhasebe programının özellik ve kullanılabilirlik bakımından işletmenize uygun olması gerekir. Bu alanda uzun süredir üzerinde çalıştığımız Timeout ön muhasebe programı ihtiyacınızdan fazlasını karşılayacaktır. Müşterilerimize sunduğumuz avantajlı kampanyalardan yararlanarak kaliteli hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Peki, ön muhasebe programı nasıl seçilir?

1- İhtiyaçlarınıza Göre Seçim Yapın!

İşletmenize en uygun muhasebe programı seçmek dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biridir. İhtiyaçlarınıza ve beklentilere göre seçim yaptıktan sonra ön muhasebe programların özelliklerini inceleyin.

2-  Kullanımı Kolay Muhasebe Programı Tercih Edin

Şirketler için ön muhasebe departmanı, diğer tüm alanlardan çok daha önemlidir. Bu nedenle, bu departmandan sorumlu personelsizin kullanabileceği kullanımı kolay muhasebe programı tercih edin. Ön muhasebe seçimi yaparken kullanımı zor bir muhasebe programı tercih ederseniz hata payları daha yüksek olur.

3-  Muhasebe Programları Hakkında Fikir Edinin

Ön muhasebe programı seçerken muhasebe programları hakkında detaylı araştırma yapmalısınız. Böylece daha kolay fikir edinmenizi öneririz. Bu doğrultuda hareket ederseniz, firmanız için en uygun ön muhasebe programı tercih etmiş olursunuz.

4- Eklenti ve Modülleri İnceleyin

Ön muhasebe programı seçerken, dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de eklenti ve modüllerdir. Çünkü eklenti ve modüller, muhasebe programlarında farklılık gösterebilir. Tek bir program ile birçok işinizi halledebilmek için eklenti ve modülleri fazla olan bir muhasebe programı tercih ederseniz, işletmenizde yapacağınız işlemleri herhangi bir yere gitmeden uzaktan takip edebilme imkânına sahip olursunuz.

5- Çevrenize Danışın

Muhasebe programı seçmeden önce çevrenizde muhasebe programı kullanmış kişilerden fikir alabilirsiniz. Hangi programın daha fazla işlev sağladığını öğrenebilmek için aynı zamanda ön muhasebe programı satışı yapan firmaların web sitelerini inceleyerek de özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

6- Mobil Uyumlu Programları Tercih Edin

Mobil uyumlu ön muhasebe programı tercih etmeniz, seçimde önemli bir husustur. Fatura kesme, cari hesap, stok takibi ve daha konuyu, işletmenizde bulunmasanız bile internetin olduğu herhangi bir ortamda kolaylıkla takip edebilirsiniz. Bu da, işletmenizdeki işlem hareketleri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

7- Güvenlik Düzeyi Yüksek Programları Tercih Edin

Ön muhasebe programı seçerken, programın güvenlik önlemlerinin tam anlamıyla sağlanmış olup olmadığını mutlaka gözden geçirin. Olası herhangi bir saldırı ya da sunucu çökmesi sonucunda, daha önce yaptığınız işlemlere dair yedek alınan programlar, herhangi bir zarara uğramanızı engeller.

Timeout Ön Muhasebe Programı

Alanında uzun zamanların deneyim ve tecrübesine sahip olan Timeout, ERP yazılım alanında sunduğu başarılı çalışmaları ile müşterilerini memnun etmeye devam ediyor. Timeout ön muhasebe programı ile sunduğumuz avantajları yakalamak ve şirketiniz için en iyi çözümlere ulaşmak için firmamızın iletişim bilgilerinden ulaşarak ön muhasebe programı demo talebinde bulunabilir, ön muhasebe programı fiyatı hakkında bilgi alabilirsiniz.