Depo Barkod otomasyonu

Depo Barkod Sistemi

Depo barkod sistemi, ürünlerin giriş çıkışları ve stoktaki ürünlerin mevcut durumu hakkında bilgi edinmeyi kolaylaştıran yazılımsal ve donanımsal bir otomasyondur.

Birçok yönden avantaj sunan ve kapsamlı özellikleri ile işletme sahiplerinin işini kolaylaştıran sistem ile aynı zamanda geçmişte en çok hangi ürünlerin satıldığı hakkında bilgi alabilir ve gelecek satışlarda nerelere yoğunlaşmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Depo Barkod Sistemi

Barkod Nedir?

Barkod, herhangi bir yerde satışa sunulan ürün verilerinin kodlar aracılığıyla sisteme kaydedilmesidir. İnce ve kalın çizgilerden oluşan barkod, optik okuyucularla taranarak bilgisayar ortamına aktarılmasını sağlar. Birçok alanda kullanılan barkod, işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlamasının yanı sıra insan gücüne bağlı olası yanlışların da önüne geçer. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak isteyen işletme sahipleri, işlemleri daha hızlı şekilde yapmak ve böylelikle zamandan kazanmak için barkod sistemine ihtiyaç duyar. Daha hızlı işlem, daha az hata ve mükemmel sonuçlar için depo barkod sisteminin kesinlikle kullanılması gerektiğini bildirmemiz gerekir.

Barkod Sistemi Ne İşe Yarar?

Optik okuyucu, ERP yazılım ve bilgisayarın bir araya gelmesi ile oluşan barkod sistemi, stok takibini kolaylaştıran özel bir sistemdir.  Barkod, ürünlerin arka yüzünde yer alan beyaz zemin üzerinde ince çizgilerden oluşan bölümdür. Ürünlerin kimliği mahiyetinde özel bilgiler barındıran barkodlar, ürünün son kullanma tarihi, ürünün üretim yeri, kullanım şekli ve fiyatı gibi birçok bilgiyi içerir. Ancak kendi başına bir anlam ifade etmeyen barkodlar, barkod tarayıcılarla taranarak bilgisayar ortamına aktarıldığında gerekli bilgiler girilir ve müşteri talep ettiğinde, tek bir dokunuşla ürün hakkında tüm ayrıntılar bilgisayar ekranına yansır.

Depo Barkod Sistemi Nedir?

Depo barkod sistemi, mevcut ürünlerin stok durumunu, satışını ve alımları sistem üzerinden hatasız bir şekilde görülebilmesini ve verilerin saklanabilmesini sağlayan bir sistemdir. Barkod sistemi, birçok alanda olduğu gibi depolarda da çok büyük işlevi olan bir sistemdir. Bazı depolar devasa büyüklükte olabiliyor ve insan gücünün fazlası gerekiyor. Bu noktada depo barkod sistemi devreye giriyor. Çok uzun zaman sürebilecek işlemleri birkaç tıkla hallediyor ve hem maliyeti azaltıyor hem de zaman kaybının önüne geçiyor.

Depo Barkod Sisteminin Faydaları

Her anlamda depo sahiplerinin işini kolaylaştıran ve maliyetleri düşürmeye yarayan depo barkod sistemi, sunduğu ayrıcalıkları ile işletme sahiplerinin iş yükünü hafifletiyor. Peki, depo barkod sistemi faydaları nelerdir?

Hız Kazandırır: Depoda bulunan ürünlerin hızlı bir şekilde sayımının yapılması, eksikliklerinin görülmesi, alım satım işlemlerinin hızlı ve hatasız gerçekleştirilmesi gibi işlemleri manuel yerine tek tıkla gerçekleştirebilen bir sistemdir. Manuel işlemler, işlemleri yavaşlattığı gibi hata payı da çok fazla olan bir yöntemdir. Barkod sistemi ile tüm bu sorunların önüne geçilebilir.

Olası Hataları Önler: İnsan gücüyle yapılan işlemlerin olası hata payı çok fazladır. Özellikle de depo gibi ürünlerin çok fazla olduğu ve toplu alımın gerçekleştirildiği alanlarda çok fazla hataya düşülebilir. Bu durumda hem maddi anlamda zarar edilir hem de çok fazla vakit kaybı yaşanır. Barkod sistemi ile tüm bu sorunlar ortadan kalkar, hatasız ve hızlı bir şekilde tüm işlemler gerçekleştirilebilir.

Maddi Anlamda Yarar Sağlar: Barkod sisteminin insan gücüne olan ihtiyacı ve işlemleri hatasız gerçekleştirmesi, işletmelere maddi anlamda çok fazla avantaj sağlar.

Kullanışlı ve Kolaydır: Barkod sistemi, zaman kazandırmasının maddi açıdan avantajlı olmasının yanı sıra, depolardaki ürünlerin ne kadar satıldığı, hangi ürünlerde eksiklik olduğu ve önceden hangi ürünün ne kadar satıldığını göstererek daha çok nerelere yönelmeniz gerektiği hakkında fikir verir.

Barkod Nasıl Basılır?

Barkod yazıcı, bu işlemler için özel olarak tasarlanmış yazıcılardır. Lazer ve termal olmak üzere iki farklı tipte bulunabilen yazıcılar ile ürünlerinizin veya deponuzun şekline göre seçimde bulunabilirsiniz.

Barkod Basma Yöntemleri

İki farklı barkod basma yöntemi vardır. Bu yöntemler:

  • Lazer yazıcıda barkod basma,
  • Barkod yazıcıda barkod basma.

Lazer Yazıcıda Barkod Basma

Lazer yazıcılar, servis ve parça sorununun yaşanmasını önleyerek kolaylıkla barkod basımının yapılabileceği bir yöntemdir.

Barkod Yazıcıda Barkod Basma

Barkod yazıcıda iki farklı barkod basma yöntemi vardır. Bu yöntemler:

  • Termal baskı,
  • Direk termal baskı.

Termal Baskı

Termal baskı yönteminde barkod basımı, ısıya dayanıklı kağıdın ısıtılması ile yapılır. Güneşe ve diğer dış faktörlere karşı hassas olması nedeniyle yalnızca kısa süreli işlemlerde kullanılmalıdır.

Direk Termal Baskı

Uzun süreli işlemler için direk termal baskı yöntemiyle barkod basımı yapılır. Çünkü bu yöntemle yapılan baskılar güneş ışığına ve diğer dış faktörlere karşı daha dayanıklıdır.